להגיע לפסגה – ברנדי אררט - Duty Free Blog

להגיע לפסגה – ברנדי אררט

בשנת 1998 הובא למנוחות פרנק סינטרה כאשר לצידו נקברו חפיסת קאמל ובקבוק של ג'ק דניאלס.

אחד המוצרים שארמניה גאה בהם במיוחד הוא הברנדי הארמני. אחד הסיפורים הרווחים על הברנדי הארמני הוא על הברנדי הארמני Dvin שוינסטון צ'רצ'יל קיבל מהחבר סטאלין במהלך ועידת יאלטה, צ'רצ'יל כל-כך התרשם שהוא ביקש שישלחו אליו מספר ארגזים כל שנה. המשך הסיפור הוא ב- 400 בקבוקים של הברנדי הארמני שנשלחו אל צ'רצ'יל מידי שנה, ואנחנו בהחלט סומכים עליו שהוא ידע מה לעשות עם כולם. ולא רק צ'רצ'יל, בשנת 2013, בפגישה בווילה שלו בסוצ'י, נתן נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, לראש ממשלת בריטניה, דיוויד קמרון, בקבוק ברנדי ארמני במתנה, ושוב נזכר שם הסיפור משנת 1945 על סטלין, צ'רצ'יל והברנדי הארמני.

111

'אררט' הוא הברנדי האגדי של ארמניה, המגלם בתוכו את המורשת וההיסטוריה התרבותית שלה… (צילום: יח"צ)

ברנדי "אררט" (שהארמנים לא מפסיקים להתגאות בו) נקרא על שם ההר המיתולוגי והמושלג שנמסר לטורקים במסגרת הסכם גבול עם רוסיה לאחר מלחמת העולם הראשונה והשואה הארמנית. ההר מתנשא לגובה של 5,166 מטרים, ונחשב לסמלם של הארמנים. בהר, עליו נחה תיבת נח לאחר המבול, נמצא אחד הכרמים העתיקים בעולם. מי יודע, אולי זה אפילו אותו כרם מיתולוגי עליו מסופר בתנ"ך ששתל נח עצמו. על-פי המסורת המקראית, אררט נחשב ערש האנושות.

במאה ה-13 תיאר מרקו פולו את אררט כהר בלתי נגיש בעל פסגות מושלגות עד. העלייה הראשונה המתועדת לפסגתו היא מיום 27 בספטמבר 1829, כאשר פרופסור גרמני בן 37 בשם Johann Jacob von Parrot הגיע צלח את הדרך לפסגה אחרי שני ניסיונות כושלים. בשנת 1876 אחד מחסידיו של הפרופסור, המדען האנגלי והמדינאי James Bryce תיאר את הנוף מראש ההר: "אם אכן זה המקום שבו האדם הראשון שם את רגלו על האדמה, לא יכולת לדמיין מרכז מרשים יותר ביקום".

22

ברנדי "אררט" מתוצרת Yerevan Brandy Company מגלם את המורשת וההיסטוריה התרבותית של ארמניה במשך דורות רבים. זהו המותג המפורסם והמצליח ביותר במדינה והוא מופץ גם ברחבי העולם כאשר 92% מהתוצרת מיוצאת, עם רוסיה בראש הרשימה. המפעל שנוסד בשנת 1887 מייצר ברנדי, שעד היום נקרא בארמניה 'קוניאק'. במפעל ניתן להתרשם מבקבוקי ברנדי ישנים בני יותר ממאה שנה, השמורים בתצוגה, כמו גם מבקבוקים עם כיתוב קירילי-סובייטי מהתקופה הקומוניסטית.

הברנדי הייחודי מיוצר מזנים מקומיים של ענבים בלבד, ובנוסף הוא מבוסס על מיקרו האקלים הייחודי של עמק אררט. שיטת הזיקוק הדודי הכפול משמרת את הטעם והארומה של הענבים, ותהליך היישון נעשה באופן בלעדי בחביות עץ אלון ארמני. במהלך תהליך ההתיישנות מועשר הברנדי בטעמים טבעיים של פירות יבשים, תבלינים, שוקולד ווניל. כיום ברשות אררט מעל 38,000 חביות ו-20,000,000 ליטרים של משקה מזוקק המאוחסן במזקקה.

הענבים למזקקה נרכשים מאת למעלה מ-5,000 מגדלי יין על-מנת לספק את היקף הייצור במזקקה. ברנדי ארמני שונה מברנדי או קוניאק צרפתי בטעמו, ועל פי רוב הוא עדין יותר. חברת Yerevan Brandy Company מייצרת מספר סוגי ברנדי המיובאים לארץ על-ידי ג'יימס ריצ'רדסון. בשבוע שעבר, לפני שעליתי למטוס, ישבתי בלאונג' של שדה-התעופה לאתנחתא קלה של טעימות, כדי לסדר לעצמי את הראש לפני הטיסה הארוכה, והנה מה שלושה בקבוקים שהפכו את הזמן שלי למענג במיוחד.

ararat-5-stars_big

Ararat X5

בלעדי בג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי. ברנדי המיושן חמש שנים. צבעו ענברי זהוב, והוא צעיר ורענן, בעל בשומת פירותית של שזיפים עדינים, אפרסק ופירות יבשים, עם נגיעות של שוקולד מריר. בטעם המעודן ניכרים טעמי דומדמניות שחורות עם נימות מתקתקות רכות של טופי.

מחיר בדיוטי פרי: $32.9

Akhtamar-10

Ararat Akhtamar

במאה ה-10 המלך Gagik משושלת Bagratuni  בנה ארמון מגורים מפואר על האי Akhtamar הממוקם באגם ואן, בלב דוכסות ימי הביניים של ארמניה הגדולה. שמו של האי ניתן לו בהשראת האגדה על הנסיכה תמר שאהבה בחור צעיר ונאה שטבע במימיו הסוערים של אגם ואן ומילותיו האחרונות היו "אה, תמר". הברנדי מיושן 10 שנים, ובעל צבע ענבר יפה עם נגיעות של נחושת, בשומת חיונית ואלגנטית של אגוזים וקליפת עץ אלון עם רמזים של וניל ושזיפים מיובשים. הפה מעוגל וסגור במקצת, וטעם מתקתק נפרש לאט ומגיע בהדרגה לסיומת ארוכה ומפתה. יובש קל בסיומת המתאזן עם גוון קל של קינמון ושוקולד מריר.

מחיר בדיוטי פרי: $49.9

Nairi

Ararat Nairi

הבקבוק שמייצג, ללא ספק, את הרמה הגבוהה ביותר של הברנדי הארמני. לברנדי המיושן 20 שנה צבע ענבר כהה עמוק, מבריק ויפה, ומרקם הרמוני, קטיפתי, מורכב ומעודן. לברנדי ניחוחות מבושמים עם רמז לבלסמי וגוונים של עץ, וטעם עשיר ומורכב עם סיומת ארוכה ונעימה. שילוב מעודן של לחם, אגוזים וציפורן מיובשים, המתאזן בטעמי שוקולד מריר, קינמון ודבש. אנשי Nairi האגדיים ישבו בממלכת Urartu המשתרעת לאורך חוף אגם ואן, שכונתה 'ארץ הנהרות' וכללה 23 אזורים עשירים. אחד המקומות החזקים ביותר היה Nairi – הגלגול של ארמניה של היום, שידוע בזכות העיר שאי-אפשר היה לחדור אליה-Tushpa, שבזכות אספקה של מים מתוקים שהגיעה לעיר מתעלה ארוכה באורך 70 קילומטר, יכלה לעמוד במצור ארוך.

מחיר בדיוטי פרי: $119.9

*המחירים וההטבות נכונים ליום העלאת הכתבה

azharot_alcohol

alcohol_974x160

אהבתם? שתפו!