משקה המלכים - Duty Free Blog

משקה המלכים

1. מרטל הוא אחד מבתי הקוניאק הוותיקים בעולם – ומהמפורסמים שבהם. הוא נוסד בשנת 1715 ומייצר מאז, כבר 302 שנים, קוניאק במספר דרגות איכות, מ-VS האהוב (ורי ספיישל, דרגת איכות מאד מיוחדת – very special) ועד לקוניאקים במהדורות מוגבלות ובני מאות שנים שמחירם מאמיר לעשרות אלפי אירו.

2. הבית נוסד על ידי ז'אן מרטל, יליד האי הבריטי ג'רזי (הממוקם באיי התעלה, בין צרפת לאנגליה). מרטל התיישב בקוניאק והקים בו בית מסחר לתזקיק הברנדי המפורסם של המחוז, הממוקם בסמוך לבורדו, בדרום מערב צרפת.

מרטל עמד בראש הבית עד ליום מותו ב-1753 ואת מקומו החליפה אלמנתו ולאחר מכן בניו, שטיפחו במשך השנים קשרים יחודיים ובינלאומיים וסיפקו קוניאק לחצר המלוכה הבריטית וכן לקיסר היפני.

3. אגב יפן – בית מרטל היה במאה ה-19 לבית הראשון מהחבל שייצא קוניאק למזרח הרחוק. הוא נחשב מאז ועד היום ליצרן המוביל במדינות דרום מזרח אסיה.

בתמונה: תווית ישנה של קוניאק מרטל. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: תווית עתיקה מבית מרטל. צילום: יחסי ציבור

4. התזקיק המפורסם ביותר של מרטל הוא קוניאק הקורדון בלו שנוצר לפני 115 שנים, משקה משובח ברמה מקבילה ל-XO בבתים אחרים וסמל עבור תעשיית הקוניאק כולה.

קוניאק קורדון בלו הושק ב-1912 במלון "אוטל דה פריז" הנודע במונקו. מאז הוגש בחתונתם של שליט מונאקו, הנסיך רנייה וכלתו השחקנית ההוליוודית גרייס קלי, במטוסי הקונקורד העל-קוליים שגמאו את הדרך בין פריז ולונדון לניו יורק ב-3 שעות וכן בטקס ההכתרה של מלך אנגליה, ג'ורג' החמישי ב-1911.

בתמונה: בר  עם בקבוקים שונים ובמרכזו בקבוק מרטל קורדון בלו מואר בתאורה כחולה. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: מדף עליו עומד בקבוק קוניאק מרטל המואר בצבעים כחולים לצד בקבוקים שונים בתאורה כהה. צילום: יחסי ציבור

5. המלך ג'ורג' החמישי היה סבה של המלכה אליזבת' השנייה. בתקופתו פורסמה הצהרת בלפור, המכירה בזכויות העם היהודי על שטחי המנדט הבריטי בארץ ישראל וכאות הוקרה נקרא על שמו רחוב קינג ג'ורג' שבתל אביב.

6. ב-2012 נחגגה יום הולדתו המאה של קוניאק הקורדון בלו באותו מקום שבו הושק – אוטל דה פריז שבמונאקו. המלון צמוד לקזינו שהונצח בסרטי ג'יימס בונד (שאחד מהם אף קרוי על שמו). אתם מוזמנים לנחש איזה קוניאק מוגש שם, עד היום, לאורחים…

7. בשנת 2005 נוצר לראשונה בבית מרטל קוניאק הקרוי XO – (איכות יוצאת מן הכלל, אקסטרה אורדינר – Extra Ordinaire). מאז ועד היום, ויחד עם קורדון בלו, זהו קוניאק ה-XO הנמכר בעולם.

בתמונה: מדף עם ספרים ישנים עליו מונח בקבוק קוניאק וכוס. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: כוס קוניאק לצד בקבוק קוניאק מרטל על רקע ספרים עתיקים. צילום: יחסי ציבור

8. מרטל עצמה היא יצרנית הקוניאק השנייה בגודלה בעולם, ויצרנית קוניאק האיכות הגדולה בעולם מבחינת היקף המכירות.

9. מאז 2015, הפרזנטורית של מרטל היא שחקנית הקולנוע הגרמנית והמוערכת דיאן קרוגר ("ממזרים חסרי כבוד", "טרויה"). קרוגר למדה משחק בפריז ושולטת ב-4 שפות באופן שוטף – צרפתית היא אחת מהן.

"הוריי היו אמנים ובביתם, כמו בבתים של חבריי השחקנים בפריז בזמן לימודיי, תמיד היה ניתן למצוא בקבוק קוניאק קורדון בלו שנשמר להשקת כוסית באירועים חגיגיים או בסוף ארוחה מיוחדת. לי באופן אישי יש קשר וחיבה גדולה למותג וזו גאווה אמיתית עבורי לייצגו", סיפרה במסיבת העיתונאים  שהתקיימה בארמון ורסאי שבפאתי פריז.

בתמונה: מחזיק בקבוקים המחזיק את הקוניאק מבית מרטל. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק קוניאק קורדון בלו העמוד בתוך מחזיק בקבוקים על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

10. אותו ארמון ורסאי, משכנם הנודע של מלכי צרפת שהוקם על ידי לואי ה-14, שוחזר לאחרונה באופן מקיף בחסות קוניאק מרטל. הקרן האמונה על הארמון גמלה לבית הקוניאק בכך שהעניקה לו את השימוש בחלל אולם המראות הנודע לערב אחד, לרגל מסיבת יום הולדתו ה-300 של המותג (2015).

11. הקוניאק הנמכר ביותר של מרטל הוא ה-VS, שהושק לפני יותר מ-150 תחת השם "שלושה כוכבים". שלושת הכוכבים מתנוססים עד היום על תווית הקוניאק, שמתבסס על מיטב התזקיקים מ-3 איזורי העלית של קוניאק ונחשב עד היום לאחד המורכבים והאהובים בקטגוריה שלו.

בתמונה: קוניאק וי אס מבית מרטל. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק קוניאק מרטל וי אס. צילום: יחסי ציבור

12. בשנים האחרונות ניתן למצוא שוב בברים מבחר קוקטיילים שמתבססים על קוניאק. הורס'ז נק (צוואר הסוס בעברית, קוניאק וג'ינג'ר אייל) הוא אחד המפורסמים שבהם, כמו גם  סייד קאר – קוקטייל על בסיס קוניאק, מיץ לימון וטריפל סק – לרוב קואנטרו או גראן מרנייה – בעיטור סליל לימון.

סיידקאר נולד לפני כ-100 שנים בבר של מלון הריץ המיתולוגי בפריז וקרוי על שם המושב הצמוד לזה של הנהג באופנוע הסירה הצבאי, בו ישוב בדרך הכלל המפקד. מרטל מגישה את קוקטייל הסיידקאר שלה על בסיס קוניאק VS מתוך עמדת בר באופנוע סירה שתר ברחבי העולם.

בתמונה: בקבוק קוניאק מרטל העמוד לצד שתי כוסות וכד עתיק. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: תמונת וינטג של בקבוק מרטל העומד לצד כד ושתי כוסות על רקע טפט עתיק. צילום: יחסי ציבור

13. ג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי היא יבואנית קוניאק מרטל בישראל. המבחר הגדול והמקיף ביותר של התזקיקים מבית מרטל בישראל נמצא בחנות הדיוטי פרי שבנתב"ג וכולל מהדורות מוגבלות ובלעדיות שניתן להשיג כאן.

14. בית הקוניאק המפורסם חולק את שמו בשנים האחרונות עם בית נוסף: בית האצולה הבדיוני מרטל מסדרת הספרי והטלוויזיה "משחקי הכס".
לרגל יום הולדת ה-300 של החברה, נוצר וידאו עם קריצה לפתיח של הסדרה המפורסמת:

 

אהבתם? שתפו!