האצילות מחייבת: שוקולד מלכותי - Duty Free Blog

האצילות מחייבת: שוקולד מלכותי

1. מותג שוקולד הפרימיום ליידי גודייבה נוסד על ידי פייר דראפס לפני 91 שנים, ב-1926, בבריסל בירת בלגיה.

2. בשנים הראשונות להקמת המותג, דראפס ייצר את השוקולדים – פרלינים על פי רוב – בסדנא שהייתה מצויה בביתו. לצורך הכנת הפרלינים, גויסו כל בני משפחתו: אישתו איבון ושלושת בניו, ז'וזף, פרנסואה ופייר הבן.

3. המותג קרוי על שם ליידי גודייבה שדמותה ארוכת השיער, רכובה על סוס, מונצחת עד היום על עטיפות השוקולד והפרלינים.

בתמונה: מארז נפוליטנים של גודייבה  על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: מארז שוקולדים גודייבה בטעמים שונים על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

4. ליידי גודייבה הייתה אשת רוזן אנגלי מימי הביניים, שהאגדה מספרת כי פעלה רבות למען תושבי הרוזנות עליה שלט בעלה. שמעה יצא למרחוק אחרי שהפצירה בבעלה להוריד מעל התושבים את נטל המסים והוא בתשובה אמר לה שיעשה כן בתנאי שתרכב עירומה ברחובות עירם, קובנטרי.

ליידי גודייבה הסכימה ורכבה כבר בבוקר המחרת על סוסהּ כשרק שיערה הארוך מכסה את גופה. על מנת לשמור על כבודה ומתוך הוקרת תודה, תושבי העיר הגיפו את חלונות ביתם ולא צפו בה בזמן שעברה ברחובות העיר. היחיד מבין תושבי קובנטרי שלא הסתגרו בביתו והתבונן בליידי גודייבה בעודה רוכבת ברחובות העיר היה "תום המציצן" (peeping tom), שהאגדה טוענת שנענש על כך על ידי ההשגחה העליונה והתעוור בו במקום. שמו אגב, נחשב עד היום לשם נרדף למציצנים באנגליה בפרט ובאנגלית בכלל.

5.  ואגב אגדה – אין שום אסמכתא היסטורית לסיפורה של ליידי גודייבה ואף קיומה מוטל בספק: היסטוריונים טוענים שמדובר במיתוס שמבוסס באופן רופף על סיפור אסתר מלכה ואחשוורוש מהמגילה התנכ"ית.

בתמונה: מארז שוקולד מריר עם מלח של גודייבה לצד שתי קוביות שוקולד. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: טבלת שוקולד מריר עם מלח של גודייבה לצד קוביות שווקלד. צילום: יחסי ציבור

6. בחזרה לשוקולד: את השם ליידי גודייבה העניקו בני המשפחה למותג בזכות תעוזתה של הליידי האנגלייה, אצילותה והליכותיה הטובות.

7. דראפס האב הלך לעולמו לפני שנפתח הבוטיק הראשון של ליידי גודייבה – בכיכר הגדולה (גראן פלאס) של בריסל.

8. בנו שנשא את שמו, פייר הבן, חתום על אחד המתכונים המפורסמים ביותר של שוקולד – טראפל (truffe originale): מוס שוקולד מצופה באבקת קקאו טהורה, שיצר ב-1946.

בתמונה: קופסאת טרפלס מרירים מבית גודייבה. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: מארז טראפלס מריר של גודייבה על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

9. הבן פייר המשיך ליצור שוקולדים מדי שנה במשך כ-70 שנה, ממש עד מותו בגיל 92 בשנת 2012. "נולדתי לעשיית שוקולד שמצדו פיתה אותי כבר מהרגע הראשון. מאז הקדשתי את חיי לאמנות השוקולד וחייתי את חיי בתוך חלום מתוק", אמר בסמוך למותו.

10. סניף ראשון מחוץ לבלגיה נפתח ברחוב סנט אונורה הפריזאי והיוקרתי ב-1958. כיום יש לליידי גודייבה מאות חנויות בכל רחבי העולם וגם בית קפה אחד – בתוך כלבו הרודס בלונדון שמוקדש למשקאות קקאו וקינוחי שוקולד.

11. מאז 1968 ליידי גודייבה היא ספקית השוקולד הרשמית של בית המלוכה הבלגי.

12. 290 מיליון פרלינים מיוצרים בסך הכל במפעל של ליידי גודייבה מדי שנה.

בתמונוה: מארז פתוח של פרלינים בטעמים לבן מריר וחלב. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: מארז שוקולד צבעוני פתוח של פרלינים בטעמים שונים על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

13. ג'יימס ריצ'רדסון הוא יבואן שוקולד ליידי גודייבה בישראל. בחנות הדגל של ג'יימס ריצ'רדסון בנתב"ג ניתן למצוא את חפיסות השוקולד המפורסמות של המותג, את הפרלינים היוקרתיים (שמוטסים לכאן ישירות מבלגיה!) וכמובן את הטראפלס המיתולוגיים.

14. בכל שנה נוספים למבחר הפרלינים של ליידי גודייבה בין 30 ל-40 טעמים. על כל טעם עובד צוות השוקולטיירים של ליידי גודייבה כשנה וחצי בממוצע.

בתמונה: תקריב על הפרלינים במארז של גודייבה. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: תצלום מקרוב על הפרלינים של גודייבה. צילום: יחסי ציבור

15. המוצר הנמכר ביותר של ליידי גודייבה במהלך חודש פברואר הוא תותים מצופים שוקולד ופרלינים במילוי תות – הן מכיוון שזו עונתם והן בזכות העובדה שפברואר נחשב לחודש האוהבים.

 

אהבתם? שתפו!