5 דברים שלא ידעתם על סינגל מאלט וויסקי
מערכת מגזין בלייזר
תוכן בשיתוף מגזין הגברים "בלייזר"
08.01.2019
Share on email
Share on whatsapp
Share on facebook
חושבים שאתם יודעים הכל על סינגל מאלט? לא סוגרים את הערב בלי כוסית וויסקי משובח בן 12 שנה? מזהים את טעמי העץ שהגיעו מהחבית, שתיתם משקאות שיושנו יותר זמן משאתם קיימים, יודעים לנווט לאי איילה בעיניים עצומות? אם אתם חובבי וויסקי או מקצועני וויסקי – השאלון הזה הוא בשבילכם

1. פירוש הקידומת "גלן" שמופיעה בשמות של לא מעט מותגי וויסקי הוא פשוט ״עמק״

גלנליווט, גלנמורנג׳י, וכמובן גלנפידיך שהוא בעצם ״עמק הצבאים״: כולן מזקקות שנבנו בעמקים, משום ששם זרמו הנחלים – ומים צלולים וטהורים הם מהרכיבים החשובים ביותר לקבלת סינגל מאלט איכותי.

ואגב גלנפידיך – זה הסינגל מאלט הראשון שיוצא מחוץ לסקולטנד והראה לעולם שיש ביקוש למשקה המורכב והעשיר הזה. כבוד.

סינגל מאלט גלנפידיך

2. זיקוק וויסקי זו תעשייה שמתבצעת עד היום בידי מספר מצומצם של עובדים

גם המותגים האהובים ביותר מגיעים ממזקקות קטנות בכפרים נידחים באיים כמעט שוממים בסקוטלנד, כשחלק מהמזקקות מעסיקות לא יותר מ-15-20 עובדים.
קחו למשל את מזקקת ג'ורה (Jura) שממקומת בכפר היחיד באי ג'ורה שבו כ-200 תושבים. שתי מעבורות צריך לקחת בשביל להגיע לשם מהאי הבריטי, ויש כולה מלון אחד, בר אחד וכנסייה אחת.

אבל מכיוון שיש שם גם מזקקה בת יותר מ-200 שנה שמייצרת סינגל מאלט משובח, בסך הכל החיים די טובים.

לג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי מגיע בין השאר מהאי ג'ורה סינגל מאלט ד'ה סאונד (Isle of Jura single malt scotch whisky – the sound). הוויסקי יושן בחביות שאכלסו לפני זה יין שרי ספרדי מתוק ובן 15 שנים שנוצר מענבי פדרו חימנז, אותם אתם אולי מכירים יותר בשמם המקוצר PX.

ראשי התיבות של חביות יין הקינוח היוקרתי הזה מתנוססות על סינגל מאלטים נחשקים רבים בעשור האחרון – ואצל ג'ורה מתקבל בזכותם וויסקי עשיר, עם ארומות של קרמל וצימוקים.

Isle of Jura single malt scotch whisky – the sound

3. אחד הסינגל מאלטים האהובים ביותר מגיע מאירלנד

בושמילס, שנלגם בכמויות מאז 1608 וכנראה גם לפני, מגיע מכפר קטן על החוף בצפון אירלנד. האירים אולי אחראים על נתח קטן משוק הוויסקי העולמי, אבל מפצים על כך באיכות הסינגל מאלטים שלהם, בשמם הטוב ובמסורת הזיקוק העתיקה שמגיעה עמוק לימי הביניים.

בושמילס סינגל מאלט ויסקי סטימשיפ – סיומת חבית שרי

4. יש שישה אזורי ייצור וויסקי שונים בסקוטלנד

היילנד ולואולנד, ספייסייד וקמפבלטאון, איילה והאיים – כל אחד מהם נבדל בחומרי הגלם ובתהליך הייצור. למשל, סינגל מאלטים מהאי איילה מתאפיינים בטעם מעושן
באזור הספייסייד, כלומר בקרבת הנהר ספיי, נמצאות עשרות מזקקות, כולל המצליחות והוותיקות ביותר.

בדאפטאון, למשל, יש מעט יותר מ-1,600 תושבים אבל לא פחות משש מזקקות.

אחת מהן היא בלוויני, שהמאסטר דיסטילר שלה המציא את קונספט ה״פינישינג״ – שמאז הפך לנפוץ – של העברת הוויסקי בסוף תהליך היישון לחביות שרי. כתוצאה מכך, קיבל הסינגל מאלט בן 12 השנים של המזקקה סיומת דרמטית לטעמיו המורכבים והפך לוויסקי פורץ דרך.

גלנליווט שבספייסייד גם היא נחשבת למזקקה פורצת דרך, בזכות השימוש בחביות שונות לתהליך יישון הסינגל מאלט שלה – למשל עם ווייט אוק טריפל קאסק (The Glenlivet White Oak Triple Cask Matured 40% 1L), במסגרתה משתמשים בחביות בהן יושן קודם לכן וויסקי ברבן אמריקאי – מה שמעניק לתזקיק הסקוטי טאץ' ונילי שובב.

The Glenlivet White Oak Triple Cask Matured 40% 1L

5. עד ה-3 בפברואר תוכלו לקנות בדיוטי פרי סינגל מאלטים בהנחה של 25%

אם אתם טסים בחודש וקצת הקרובים, כדאי שתגיעו מוקדם מספיק לטרמינל בשביל להסתובב קצת בחנות ולהקשיב להסברים. אפילו רק להריח.

סינגל מאלט גלנמורמנג'י