המלכה הוורודה: הכל על שמפניה - Duty Free Blog

המלכה הוורודה: הכל על שמפניה

בשבועות האחרונים עולה ושוב ושוב שמה של השמפניה – ורודה או זהובה, תוססת ותמיד אלגנטית. בישראל, שלושה מבין כל ארבעה בקבוקי שמפניה נרכשים בדיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון – אינספור בקבוקים שמשמחים, אולי יותר בסטייל מכל משקה אחר, את הלבבות.

אבל מהי שמפניה בעצם? ראשית כל, שמפניה היא יין מבעבע שמקורו אך ורק במחוז שמפאן שבצפון מזרח צרפת. כרמי החבל נחשבים ליוקרתיים והנחשקים בעולם.

שמפניה, מלכת היינות, שולטת ביד רמה בכל המדדים בתחום: הביקוש תמיד עולה על ההיצע, ציוני המבקרים הם הגבוהים בעולם היין כמו גם המחיר, שמתחיל בעשרות דולרים בודדים ויכול להגיע למאות אלפים.

תמונת אווירה של גפן ובו עומד בקבוק השמפנייה מאמ שמסוקר בכתבה. צילום: יחסי ציבור

בקבוק שמפנייה מאמ עליו כותבים בכתבה, מונח לצד גפני ענבים. צילום: יחסי ציבור

השיא, אגב, עומד על כ-100,000 דולר לבקבוק בן 100 שנה, שנמשה לפני מספר שנים מבטן אונייה טרופה בעומק הים הצפוני והיה בדרכו לארמון הצאר הרוסי.

הצאר אינו השליט היחיד שחיבב שמפניה, שנחשבת למשקה שועי עולם – מדיקטטורים צבעוניים ועד שחקניות קולנוע ומדינאים כדוגמת ווינסטון צ'רצ'יל, שעל שמו אף קרויה שמפניית העילית של אחד הבתים המפורסמים בחבל שמפאן.

ולמה לא בעצם? כל מפגש הופך לאירוע כשרעש חליצת הבקבוק מפלח את האוויר. ארוחות הופכות לסעודות ודייטים – הו, שלא נתחיל בכלל לדבר על מה שבקבוק שמפניה עושה לדייטים..!

מדריך קצר למי שרוצה להצטרף ולהתוודע לשגעון השמפניה.

ברוט NV
מבעבע בהיר וזהוב שמתבסס על ענבים לבנים (מזן שרדונה) וענבים אדומים (שבסחיטה מקנים תירוש בהיר, גם אם אדומים). האותיות NV שמתנוססות עליה ועל מותגי הברוט NV האחרים מציינות שהיא שמפנייה היא נון-וינטג', כלומר שמקורה בתערובת של ענבים שנבצרו לאורך מספר שנות בציר.

שמפניית מום קורדון רוז' (Mumm) – השמפניה בעלת הפס האדום היא מהמפורסמות בהן והיא מזוהה מזה שנים עם מנצחי מירוץ המכוניות פורמולה 1 ואירוע ספורט.

בתמונה: שמפניית מאמ על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק שמפניית מאמ על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

שמפניית וינטג'
על שמפניה שמקורה בשנת בציר יוצאת דופן תצוין השנה והיא תקרא שמפניית וינטג'.

פרייה ז'ואט בל אפוק – פרייה ז'ואט, מבתי השמפניה המוערכים בחבל, מנפקת את אחת משמפניות הוינטג' הידועות של החבל – בל אפוק, "העת היפה" בצרפתית – שמתבססת על ענבי שרדונה לבנים מהחלקות הטובות ביותר של שמפאן.

בתמונה: בקבוק פרייה ז'ואט. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק שמפניה פרייה ז'ואט על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

שמפניות חצי-יבשות
סוג נוסף של שמפניות NV, מתוקות יותר באופן משמעותי משמפניות ברוט (שהיא דרגת יובש ייחודית לשמפניות ו-2 דרגות מעל להגדרה "יבש"). שמפניות חצי יבשות פופולריות לשימוש בקוקטיילים – תחום שעתידו במקרה של שמפניות רק לפניו – או מאידך לשתייה קרות מאד, רצוי על שפת בריכה ובקיץ.

שמפניה ורודה
השמפניות הוורודות – רוזה בשפה המקצועית – הן ז'אנר שהולך וצובר תאוצה בשנים האחרונות. מקורו של הצבע הוורוד הוא בכך שלאחר סחיטת הענבים, משרים בהן את קליפות הענבים האדומים. הם מדם מקנים לשמפניה צבע וארומה ייחודיים.

אל תתנו לוורוד החינני שלהן לבלבל אתכם; שמפניות הרוזה נחשבות למתוחכמות מאד, וניחנות, מלבד בניחוחות של פירות יער כפטל ואוכמניות באופי מורכב יותר.

מום רוזה NV – ואם כבר יין אדום, שמפניית הרוזה NV של Mumm היא עתירת ענבי פינו נואר, מהאציליים שבזני הענבים לא רק בשמפאן אלא בעולם כולו. שמפניית רוזה מפורסמת נוספת היא זו של לורן-פרייה, שהיא גם אחת משמפניות הרוזה היחידות בעולם שמתהדרת בתעודת כשרות.

בתמונה:  שמפניית רוזה מאמ. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק שמפניית רוזה מבית מאמ על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

 

אהבתם? שתפו!