אסיה עולה: חגיגת אלכוהול אוריינטלי בדיוטי - Duty Free Blog

אסיה עולה: חגיגת אלכוהול אוריינטלי בדיוטי

באגן הים הדרומי (ים סין המזרחי), כמו שקראו לו פעם – מוכרים ומייצרים יותר אלכוהול מאשר בכל מקום אחר בעולם. בשקט בשקט מייצרים בסין, בוודאי אם לוקחים בחשבון גם את יפן - יותר באיג'ו (מה זה? מייד נגיע לזה) מאשר כל הרום של דרום אמריקה, יותר סאקה ויין שזיפים מאשר כל הוויסקי והוודקה של אירופה - ואפילו יותר מכל הברבן, הטקילה והרום של יבשת אמריקה במלואה. סיפור אמיתי. על וויסקי יפני באיכות עילאית – וגם על זה המרגש שמגיע מטאיוואן החמה ואפילו מהרי ההימלאיה של הודו – כבר נכתב רבות. לרגל חודש משקאות אסיאתיים בג'יימס ריצ'רדסון – זה הזמן להכיר לכם משקאות חדשים מסין ומיפן, להיזכר מחדש בכמה משקאות אהובים ולהתוודע גם אל רום וג'ין לא שגרתיים מארץ השמש העולה.

סין

סין היא שיאנית העולם בייצור אלכוהול – וגם בצריכה שלו. הסיבה שרוב אוכלוסיית העולם לא מכירה את התעשיה המשגשגת והשוקקת של הענק האסיאתי היא ראשית כל מפני שמרבית הייצור מופנה לצריכה מקומית ושנית – בגלל החוזקה והטעם היחודי של המשקאות, אליו צריך להתרגל.

מי שעובד עם סינים, שנוהגים לשתות רבות באירועים מקצועיים מתוך אמונה ששתייה מקרבת בין אנשים ומראה אותם באור אמיתי שיש – כבר הכיר כמה וכמה בקבוקי באיג'ו שקופים. תזקיק חיטה – אבל לא רק – עם שיעור אלכוהול שנע בין 40% ומגיע גם ל-60%.

באופן מסורתי, הטעם מזכיר, ולא במפתיע, וודקה מחוספסת. אבל בשנים אלו במסגרת הבום הכלכלי הסינית, ניתן למצוא יותר ויותר באיג'ו איכותיים, בסין עצמה כמובן וגם בברים מסביב לעולם.

הבאיג'ו משמש להכנת קוקטיילים בסינגפור אבל גם בוונקובר, לונדון וערים נוספות ברחבי העולם בהם יש אוכלוסיה סינית גדולה ותעשיית קוקטייל ברים מכובדת. כמובן שהוא מככב גם במסעדות מסורתיות ברבעי הצ'יינטאון הגדולים של ערים אלו.

לג'יימס ריצ'רדסון מגיע מסין וויסקי יחודי ונחשב – גולדן הורס (Golden Horse Busyu). הטעם יחודי וזורח – כמו וויסקי מיפן – בתוספת של מעט מים או קרח.

Golden Horse Busyu – 74.90$

https://www.dutyfree.co.il/golden_horse_japanese_whisky_43_7%D7%AA%D7%AAml

וויסקי סיני גולדן הורס

יפן

ארץ השמש העולה היא אחד היעדים המדוברים בעולם, ממנו סופגות השראה רבות מחברות הענק בתחום העיצוב, הטכנולוגיה – וגם האלכוהול. הייצור של המשקאות יוצא מהכלל, באיכות ובשימוש בחומרי גלם מעולים, וזה בא לידי ביטוי בוויסקי המשובח (מי אמר היביקי, ימאזאקי וכמובן אקאשי ולא קיבל), סאקה עשוי יד אומן ויינות השזיף האהובים.

בעיצוב ובייצור רבים מהמשקאות נעשית מחשבה רבה בחיבור לטבע היפני היחודי על מרכיביו המעולים (עשבי תיבול, מרכיבי תיבול בוטניים ובראש ובראשונה – המים) וכן על הרמוניה וסימטריה.

יין שזיפים צ'ויה מיושן בתוספת דבש

רום יפני וטרופי
ריומה הוא המצטרף החדש ביותר למדפי ג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי – רום מהאי הטרופי והדרומי של יפן שיקוקו. את ריומה מזקקים מקני הסוכר שגדלים בשדות העתיקים של האי ומיישנים 7 שנים בחביות עץ אלון. התוצאה – משקה בטעם מורכב עם רמז מעושן שכיף לשתות במסיבה או אחרי ארוחה ושמגיע בבקבוק יפהפה ושחור, בעיצוב יפני מסורתי.

Ryoma Rum 7yo – 82.90$

https://www.dutyfree.co.il/catalogsearch/result/?q=Ryoma%C2%A0

רום יפני ריומה מיושן 7 שנים

ג'ין יפני (כן!)
עוד בחידושים: ג'ין מארץ השמש העולה. יפן משתלבת היטב במגמה עולמית מרתקת, של ייצור ג'ין עם מרכיבי תיבול מקומיים של הארץ בו מזוקק המשקה. בישראל עושים זאת עם זעתר (בג'ין של מילק אנד האני שנמצא גם הוא בדיוטי) ובאיטליה – עם מחטי אורן ולבנדר טוסקני בג'ין של ג'ינארטה. ביפן עושים מתבלים את הג'ין בפרחי סאקורה (מעץ הדובדבן) ופירות יוזו חמצמצים במקרה של ג'ין רוקו הטרנדי. ג'ין מסהירו שמקורו בדרום הארכיפלג היפני, באי אוקינאווה, מתובל דווקא בגויאבה טרופית. הטעם – שונה ומרתק.

Roku Gin Select Edition – 45.90$

https://www.dutyfree.co.il/catalogsearch/result/?q=Roku

רוקו ג'ין יפני

יין שזיפים

בגזרת יין השזיפים, מככבים המשקאות הרטרואיים של היצרנית המפורסמת צ'ויה. לדיוטי מגיעה סדרת הפרימיום המיושנת צ'ויה אקסטרה יירס (Extra Years) – בבקבוק שכיף להביא כמתנה ונראה כמו צנצנת יפהפייה עם מכסה מוברג. בסדרה 3 טעמים – צ'ויה מיושן כ-3 שנים עם טעם מודגש של שקדים ומרציפן מגלעיני השזיפים שבתחתית הצנצנות; גרסה הכוללת תוספת עלי שיסו עשבוניים וכן את גרסת הרויאל האני (Royal Honey) לה מוסיפים דבש.

https://www.dutyfree.co.il/choya-extra-year-7%D7%AA-cl

CHOYA Extra Year 17% 700ML – 29.90$

יין שזיפים צ'ויה מיושן

אהבתם? שתפו!