עם טאץ' אוריינטלי: ויסקי מארצות המזרח - Duty Free Blog

עם טאץ' אוריינטלי: ויסקי מארצות המזרח

מי שכבר לגם וויסקי ממזרח אסיה – בפרט מיפן, שבה ממוקמים הבולטים והמוערכים שביצרני האיזור – כבר יודע למה ואיך הפכו התזקיקים האוריינטלים למבוקשים והמדוברים בקטגוריה. לרגל הטבת 25% הנחה על מגוון הוויסקי סינגל מאלט בג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי (עד 11.2.19) וביניהם מגוון נרחב מיפן, טאיוואן והודו - קצת על סוגי הוויסקי הלא שגרתיים והמעולים משם שכדאי להכיר.

 

יפן

תעשיית הוויסקי היפנית הוקמה בתחילת המאה ה-20 על ידי מומחים סקוטיים. מרבית המזקקות הוקמו באי המרכזי הונשו, בקרבה למקורות מים באיכות מעולה. לא מפתיע אם כך שמבחינת חומרי גלם, הדגש כאן הוא בראש ובראשונה על אותם המים הטהורים מאותם מעיינות מפורסמים של ארץ השמש העולה – מרכיב שתורם כאן להפקת וויסקי עשיר בטעמים וחלק מאד.

מכיוון שאת התעשיה סייעו כאמור להקים סקוטים, ישנו דמיון וגם זהות מסוימת באופי ההכנה לתזקיקים הקלאסיים של מחוזות ההיילנדס וסייפסייד שבצפון האי הבריטי – הרבה יותר מאשר ברבן אמריקאי למשל או וויסקי אירי המתקתקים.

אחרי שנים שנצרכו בעיקר על ידי מקומיים במכורתם, החלו הוויסקים היפנים לקטוף פרסים ולצבור עניין עולמי. השיא היה ב-2015, אז זכה לראשונה תזקיק יפני בפרס וויסקי השנה במסגרת אחת התחרויות היוקרתיות בעולם. בכך הביס על הדרך את מיטב התזקיקים מסקוטלנד ואירלנד וקיבל את החותמת הרשמית שוויסקי יפני יכול להיות לא פחות טוב מהם.

במכורתו שותים את הוויסקי היפני עם נגיעה של מים מינרליים או סודה או לחלופין כמיזוארי – וויסקי ומים או מים מוגזים ביחס של 1:2 לטובת המים, בכוס גבוהה ועל קרח. התזקיקים מיועדים לשתייה כך וטעמיהם נפתחים באינטרקציה עם מים.

שדרגו את ארון המשקאות הפרטי שלכם עם אקאשי ווייט אוק סינגל מאלט וויסקי – 500 מ"ל (119.9$ לפני הנחה). מזקקת הבוטיק של אקאשי ממוקמת ליד קובה (Kobe) וחוגגת השנה 35 שנה לייצור וויסקי. 5 עובדים בלבד אמונים על זיקוק הוויסקי כאן – מוצר יחודי בייצור קראפט בו מוענק לכל בקבוק, בעיצוב יפני ומינימליסטי – מקסימום תשומת לב. לצד הבלנדים המפורסמים של המזקקה, מזקקים במשורה כאן גם סינגל מאלט מתזקיק שיושן לאורך 3 תקופות זמן שונות – 7, 5 ו-4 שנים – ובשלוש סוגים שונים של חביות: שרי ספרדי, חביות אלון אמריקאיות חדשות (שמעניקות טעם ונילי מודגש) וחביות בהן יושן ברבן אמריקאי. התוצאה: וויסקי מורכב עם נגיעה מעושנת והרבה עוצמתיות, שנהנה מביקוש רב בקרב אספנים.

וויסקי יפני אקאשי ווייט אוק סינגל מאלט – 500 מ"ל

טאיוואן

האי היפהפה, שהופך בשנים האחרונות ליעד תיירות מוביל למי שמגיע לאיזור הונג קונג הסמוכה (כשעה וחצי טיסה) ודרום מזרח אסיה – מתפרסם גם בזכות הוויסקי המעולה של המזקקה זוכת הפרסים קאוולאן שממוקמת בו.

כמתבקש מוויסקי שמתיישן באקלים חמים – בהשוואה לסקוטלנד ובכלל – הזמן הנדרש להגיע לתוצאות מרשימות נמוך משמעותית. 5 שנות יישון באקלים של טאיוואן, כך אומרים, שוות ל-25 שנים באיים הבריטיים (זה נכון, אגב גם לאקלים הישראלי ולראייה – הוויסקים הנפלאים של מילק & האני למשל, שגם הם מככבים בדיוטי פרי). הטעמים עזים, בומבסטיים מאד ועם רמזים של ניחוחות טרופיים. בקיצור: חגיגה.

מבין מבחר הוויסקי המרשים של קוואלאן שמגיע לג'יימס ריצ'רדסון כדאי לחפש את קוואלאן סינגל מאלט 700 מ"ל ($89.90 לפני הנחה) – וויסקי עתיר טעמים פירותיים מחד ועם ארומות לא שגרתיות מאידך שזיכה את המזקקה בפרסים נחשבים ובניקוד מרשים בתחרות Wine & Spirits.

קוואלאן סינגל מאלט 700 מ"ל

הודו

לא מפתיע למצוא בתת היבשת שנשלטה על ידי האימפריה הבריטית עד 1948 תעשיית וויסקי. מה שיותר מרשים הוא האיכות – שרק הולכת ומשתפרת בשנים האחרונות.

לדיוטי מגיע הוויסקי ההודי של אמרוט שחגג בשנה שעברה 70 להקמתו בעיר בנגלור. הוויסקי מתיישן במרומי רמת דקאן ובגובה של מעל 1,000 מטר מעל פני הים ומקורו בשעורה מקומית לה מוסיפים בחלק מהמקרים גם שעורה סקוטית. יחד הן יוצרות תוצאה מעושנת קלות ועוצמתית בטעמיה.

הוויסקים של הודו מעניקים תמורה מעולה למחירם והצצה לתעשייה מתפתחת ושונה.

ההטבה ניתנת על וויסקי סינגל מאלט, מהפריטים המסומנים במדבקת המבצע. אין כפל מבצעים והטבות. מכירת אלכוהול מותרת מעל גיל 18.

 

 

אהבתם? שתפו!