החיים הטובים של דיור - Duty Free Blog

החיים הטובים של דיור

צ'או בלה! קיץ בדיוטי פרי ודיור מככבים על המדפים. קבלו 10 עובדות שלא ידעתם על בית האופנה והבישום המיתולוגי

1. קצת אחרי מלחמת העולם השנייה, הקים מעצב אנונימי ולא צעיר במיוחד בשם כריסטיאן דיור, את בית האופנה הנושא את שמו. קולקציה ראשונה הושקה ב-1947 וכללה 90 מראות שונים וחדשניים.


אחרי שנים של מיתון, המראה העשיר של עיצובי דיור זכה לתואר ניו לוק ובישר על מהמפכה וחזרה לפאר שקדם למלחמה ומבט אופטימי לעתיד טוב יותר.

עיצוביו גם העניקו השראה לחליפות החלל שפותחו באותן שנים – מפתחי חליפות החלל נעזרו בבדים האלסטיים והחדשניים לאותם שנים – כמו לטקס, בו השתמשו בסטודיו של המעצב – כדי לאפשר לאסטרונאוטים טווח תנועה מירבי בחליפה.

2. כריסטיאן דיור ייחס חשיבות רבה לאמונות תפלות. כל קולקציה שהציג כללה מעיל הנקרא על שם עיירת הולדתו, גרנוויל, בכל תצוגה לבשה דוגמנית אחת לפחות, את הפרח החביב עליו, ורד העמקים, וטרם תצוגות אופנה תמיד התייעץ עם קורא בקלפי טארוט.

זה עבד לו: השמלות של דיור זכו לפופולריות בקרב כוכבות קולנוע אגדתיות כמו לורן בקול ובנות בתי מלוכה ברחבי העולם. עיצוביו היו מועברים תכופות בדואר הדיפלומטי לאחת מהלקוחות המפורסמות שלו באותם שנים – אוויטה פרון, אשת שליט ארגנטינה.

3. בסוף שנות הארבעים פתח דיור את הסניף הראשון מחוץ לצרפת והפך אותה מבית אופנה צרפתי למותג בינלאומי. תחום העיסוק התרחב בשנים שלאחר מכן לאביזרי אופנה, בישום ואיפור.

4. הבושם הראשון שהושק לבית דיור היה מיס דיור (Miss Dior) ונוצר בהשראת אחותו, קתרין.

קתרין שירתה במחתרת הצרפתית ועבור תרומתה במלחמה זכתה לאות לגיון הכבוד – העיטור החשוב ביותר בצרפת המוענק לחיילים ואזרחים על תרומה יוצאת דופן למדינה.

5. אם כבר בושם: סדרת מוצרי הבישום הנמכרת ביותר של דיור היא ז'אדור (J'adore) שהושקה לראשונה ב-1999 ומאז נחשבת לאחת הנמכרות בעולם.

6. J'adore In Joy הפרחוני שתובל במלח ים ועסיסיות אפרסקית וכן-Miss Dior Blooming Bouquet בניחוח הכולל ורד דמשקאית הם שניים מבין ארבעת ניחוחות הקיץ המככבים במתחם דולצ'ה ויטה האיטלקי בדיוטי פרי JR

7. ב-1953 נוצר מוצר האיפור הראשון לבית דיור, ליפסטיק מהפכני בשם "Rouge Dior". גוון האדום האיקוני שכה מזוהה עם דיור הוא לא אחר מאשר "Red 999".

הצבע קיבל את מספרו הייחודי משילוב מספרי הגוונים האדומים הראשונים שיוצרו ע"י דיור, כאשר הראשון בהם הוא מס' 9 והשני הוא מס' 99 ("9" אגב, הוא מספר המזל של דיור). גוון Red 999 הוא אדום ניטרלי אוניברסלי וכשם שהוא מתאים לכל גוון עור הוא גם "לביש" בכל קונסטלציה, בין עם ג'ינס וטי שירט ובין עם שמלה מחוייטת. בגרסת ה"רוז' דיור" העדכנית, ניתן למצוא גוון זה בשלושה גימורים שונים.

8. דיור היה בית הקוטור הראשון שהשיק ליין לקים – Dior Vernis שמתהדרים בעמידות גבוהה, רכיבים טבעיים המטפחים ושומרים על הציפורן וגימור ברק עשיר ואחי. גם אותם תוכלו למצוא במתחם Dolce Vita בדיוטי פרי ג'יימס ריצ'רדסון.

9. כריסטיאן דיור נפטר באורח פתאומי ב-1957. את מקומו בבית האופנה שהפך עם השנים לאגדי המשיך תחילה איב סן לורן ואחריו הגיעו שלל מעצבים כג'אנפרנקו פרה, ג'ון גליאנו וראף סימונס. אחרי קרוב ל-70 שנה, לפני שנתיים מונתה לעמוד בראש הבית אישה ראשונה: מריה גרציה קיורי האיטלקיה (לשעבר מעצבת בית ולנטינו).

10. מתחם דיור בג'יימס ריצ'רדסון כולל את מבחר המוצרים המקיף והגדול ביותר בישראל, עם מאות מוצרים, באינספור גוונים וניחוחות. נתראה שם? 🙂

 

אהבתם? שתפו!