שותים לפי הסדר - Duty Free Blog

שותים לפי הסדר

1. לפני הארוחה – אפריטיף
משקה שלוגמים לפני האוכל. זה יכול להיות בשעת ההתכנסות בראשיתה של סעודה חגיגית, לפני שמתיישבים לשולחן או לפנות ערב, בבר. משקאות האפריטיף הקלאסיים והמפורסמים ביותר מגיעים מצרפת ואיטליה, שם תרבות האפריטיף מפותחת במיוחד.

הברים בפיאצות הקטנות של רומא, למשל, מלאים בשעות אחר הצהריים במקומיים הלוגמים אפריטיף, עם נשנוש קטן ליד, לפני הארוחה או בדרך הביתה. ברוב משקאות האפריטיף נוכחות העשבים גבוהה מאוד, יש מידה של מתיקות ורמת האלכוהול נמוכה יחסית. הם אלו שאמורים לגרות את המערכת לארוחה מבלי להעמיס עליה יותר מדי.

משקאות האפריטיף נחלקים לכמה קבוצות: משקאות הוורמוט (מרטיני וצינזנו האיטלקיים או לילט הצרפתי), משקאות מרירים (המוכר בהם הוא הקמפרי), משקאות אניס (פסטיס מצרפת, אוזו מיוון, ראקי מטורקיה ועראק מארצות ערב ועוד) ומשקאות על בסיס יינות מתובלים בעשבים (דובונה הצרפתי).

בתמונה: בקבוק ליקר דובונה. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק אפריטיף דובונה על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

2. מבעבעים
המשקה המבעבע המפורסם והיוקרתי בעולם הוא כמובן השמפניה, המיוצרת בחבל שמפאן שבצרפת. אבל ברחבי צרפת מחוץ לשמפאן, בספרד, באיטליה וגם בגרמניה ואוסטריה מייצרים מבעבעים מקסימים מהם אפשר ליהנות בתמורה לקצת פחות כסף.

יין מבעבע (יבש יותר או פחות, לבן או רוזה) אפשר ללגום לפני הארוחה, עם המנה הראשונה, כליווי לגבינות, עם שוקרוט אלזסי או אוכל אסיאתי וגם לצד קוויאר יוקרתי, פלטת פירות ים או צדפות וגם עם מתוקים.

בעולם שבו כללי החלוקה הקלאסיים בהתאמת משקאות לאוכל הולכים ומיטשטשים, ונעשים בהדרגה קצת פחות מחייבים, לא יהיה זה מופרך ללוות אפילו סטייק במבעבע יבש איכותי.

בתמונה: שני בקבוקי יין אוסטרי בצבע זהב וצהוב. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: שני בקבוקי שלומברגר, יין אוסטרי מבעבע. אחד בצבע ורוד השני צהוב. צילום: יחסי ציבור

3. יין
חלוקת היינות הבסיסית בנויה על העיקרון "לבן לדגים, אדום לבשר" אלא שבתוך הגדרה בסיסית זו ישנן תתי קבוצות נוספות והחלוקה בימינו נוקשה פחות מבעבר.

יין לבן חצי יבש, שרמת המתיקות שלו גבוהה יותר, מתאים לאוכל מתובל וחריף. הוא ייטיב ללוות אוכל אסיאתי מכל הסוגים ומנות סביצ'ה חריפות למשל. מאידך, הוא מתאים להפליא גם למנות מרכז אירופאיות על בסיס בשר  כמו שוקרוט אלזסי או טאפפלשפיץ אוסטרי.

יין לבן יבש הוא בן הלוויה של דגים, צדפות ופירות ים מכל הסוגים. יש המחברים לבנים יבשים מסוימים למנות עוף ואפילו לבשר עגל.

יינות אדומים קלים וצעירים יתאימו לעוף ולמנות בשר קלות יותר. ככל שהיין נעשה מורכב, כך הוא יתאים למנות משמעותיות יותר כמו סטייק על עצם או תבשיל קדירה. רק שימו לב בבקשה: יינות כבדים מידי עלולים להשתלט על האוכל ולהפוך להיות המנה העיקרית בעצמם. חשוב להתאים לאוכל יין עם "מקדם גסטרונומי" נאה, כלומר כזה שתהיה בו מידה של איפוק ורכות.

בתמונה: בקבוק יין של יקב דלתון. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק יין ספיישל ריזרב אדום של יקב דלתון על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

4. קינוח
יינות הקינוח, כשמם כן הם, נלגמים לצד פרק הקינוחים בארוחה. זה יכול להיות כל קינוח – מטארט אגסים ועד קרם ברולה, אבל חשוב לזכור שלא כדאי לחבר לקינוח מתוק יין מתוק מדי.  בנוסף, יינות קינוח יעבדו נהדר עם שוקולד מריר איכותי או גבינות בשלות, לצד ענבים ואגוזים.

יינות הקינוח מתחלקים לשתי קבוצות עיקריות: זו של המחוזקים וזו של המתוקים. מקורם המרכזי של היינות המתוקים בענבים שנבצרו בבציר מאוחר, כשרמת הסוכר בענב הופכת גבוהה יותר והמתיקות (המתבטאת באחוז הסוכר השיורי ביין) עולה. יש גם יינות מתוקים מסוג Ice wine, שמקורם בענבים הגדלים באזורים קרים שהניחו להם לקפוא בטרם נבצרו. ריכוז הסוכר והאלכוהול בהם גבוה.

גם ביינות המחוזקים אחוז סוכר גבוה יחסית וימו אחוז אלכוהול גבוה יותר מיינות רגילים, זאת הודות לשילוב כוהל ענבים או ברנדי, המעלים את ריכוז האלכוהול. היינות המחוזקים הקלאסיים מקורם בספרד (שרי) או פורטוגל (פורט) אבל מייצרים אותם גם באזורי יין נוספים בעולם וגם בישראל.

5. דיז'סטיף
רגע, לא סיימנו. את מאסת האוכל והאלכוהול הזו צריכים גם לעכל. המונח דיז'סטיף מגיע מצרפתית, מקורו במילה DIGEST  – עיכול, וכשמו כן הוא, מסייע למערכת לספוג.

בתמונה: בקבוק קוניאק מבית מרטל. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק קורדון בלו, הלייבל המיתולוגי של יצרנית הקוניאק מרטל לצד אריזתו על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

בין הדיז'סטיפים הקלאסיים אפשר למצוא את הקוניאק הצרפתי, הגראפה האיטלקית והוויסקי שמקורו ההיסטורי בסקוטלנד. ישנם גם דיז'סטיפים עשבוניים, שתפקידם המוצהר לסייע לעיכול. כאלו הם הבחרובקה הצ'כי, יגרמייסטר הגרמני ופרנה ברנקה האיטלקי. דיז'סטיף הוא הדבר האחרון באמת בארוחה. אותו לוגמים אחרי כל המתוקים וגם לאחר הקפה/תה.

בתמונה: בקבוק קוניאק וי אס מבית מרטל. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק קוניאק VS פין שמפאן של מרטל לצד אריזתו על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

 

אהבתם? שתפו!