על טעם ועל קרח - Duty Free Blog

על טעם ועל קרח

שנים רבות מתדיינים חובבי הוויסקי בנושא הדרך הנכונה לשתות וויסקי. עם או בלי קרח? שאלה חשובה במיוחד עם בוא הקיץ שאין לה תשובה אחת. מצד אחד, האינסטינקט הבסיסי של כל אחד ואחד מאתנו מורה לנו שלא לערבב דבר עם משקה כה איכותי כמו וויסקי. מצד שני, במדינה חמה כמו שלנו, כמעט מתבקש להוסיף קוביית קרח או שתיים כדי לצנן מעט את המשקה.

אם כן, האם תוספת קרח תשפר את חוויית השתייה, או שחלילה תפגום בהנאה ותעלים את כל האיכויות שבוויסקי?

כדי לענות על שאלות אלו, יש לעשות הפרדה ברורה בין טעימה מקצועית לבין שתייה לצורך הנאה, כמו לדוגמה בבר, על חוף הים או בבית בסוף יום העבודה.

מדובר בשני מקרים שונים לחלוטין, שלהם מטרות אחרות לגמרי.

גבר לבוש אלגנט אוחז כוס וויסקי

בתמונה גבר עם חולצה מכופתרת עניבה וכובע אוחז בכוס וויסקי כאשר הפוקוס הוא על הכוס. צילום: Shutterstock

טעימה מקצועית
מטרתה לקחת משקה ולפרק אותו לגורמים, כדי לזהות כל פסיק ופסיק באופיו. טעימה מקצועית בהכרח אינה קשורה להנאה, אלא לעבודה. מטרתה היא להכיר את המשקה בצורה הטובה והאינטימית ביותר, גם אם הוא אינו ממש לטעמנו.

על מנת לבצע טעימה מקצועית שתאפשר לנו לזהות את המורכבויות שבמשקה ולגלות את אחרון הטעמים והריחות, יש דרך ברורה מאוד וחוקים נוקשים מאוד.
הנקודות המובאות לפניכם נכונות לגבי כל טעימה מקצועית של משקאות בעלי חוזק אלכוהולי של 40 אחוז ומעלה.

כאשר אנו ניגשים לטעימה מקצועית, קיימים שלושה כללי ברזל שעליהם יש להקפיד:

1. לתת קדימות לחוש הריח

כאשר אנו לוגמים משקה מסוים, חושי הטעם והריח הם החשובים ביותר. בטעימה מקצועית מאידך, חוש הריח הוא העיקרי והחשוב ביותר באופן בלעדי.
בעוד שחוש הטעם אינו מהמורכבים ומורכב מארבעה טעמים בלבד – מר, מתוק, חמוץ ומלוח, שכולם מרוכזים בלשון- חוש הריח רגיש פי אלף ומעלה. אדם ממוצע מסוגל לזהות בין 4,000 ל-5,000 ריחות שונים ולכן הוא החוש החשוב ביותר גם בטעימה מקצועית. מנהלי מזקקות וויסקי רבים אינם טועמים כלל את הוויסקי שאותו הם מייצרים אלא אך ורק מריחים אותו. הרחה אחת יכולה לספק מידע רב ומדויק על המשקה, הרבה יותר מטעימה. זוהי הסיבה שלטעימה מקצועית קוראים בשפה המקצועית Nosing.

כוס וויסקי עם קוביות קרח על משטח שחור גס וליד הכוס קוביות קרח נוספות

בתמונה בפינה השמאלית התחתונה יש צילום ממבט על של כוס וויסקי עם קוביות קרח וליד הכוס קוביות קרח נוספות על משטח שחור גס. צילום: Shutterstock

2. להשתמש בכוס בעלת צורה מתאימה

לצורת הכוס השפעה אדירה על הטעם ויש לה חשיבות מכרעת בטעימה מקצועית. ניסוי מעניין שכל אחד יכול לערוך בביתו מדגים ומדגיש את העניין. קחו משקה אלכוהולי חזק כמו וויסקי, קוניאק או וודקה, ומזגו ממנו לשתי כוסות. כוס אחת – כוס וויסקי רגילה, והשנייה – כוס ברנדי (סניפטר).

נסו להריח את המשקה משתי הכוסות – ראשית מכוס הוויסקי, ולאחר מכן מכוס הברנדי. אף שמדובר באותו משקה, הריח יהיה שונה לחלוטין והרחה מכוס ברנדי תהיה חוויה חזקה ואגרסיבית הרבה יותר מאשר הרחה מכוס וויסקי רגילה. עיצוב הכוס הוא זה שקובע איך האדים והריחות שבחללהּ יגיעו אל האף שלנו וכמה מהם יתפזרו לאוויר.

כוס הסניפטר או הקוניאק בנויה בצורה כזו המובילה את כל הריחות ישירות אל אפינו. בכוס וויסקי רגילה (זו שאנו רגילים אליה כל כך), בגלל צורתה הפתוחה יותר, חלק מהאדים והריחות יתפזרו לחלל ולא יגיעו אל אפינו. כוס טעימה מקצועית לכהלים בעלי ריכוז של ארבעים אחוז, היא מעין שילוב בין כוס קוניאק לכוס יין. מטרת כוס טעימה מקצועית היא לשלוח בצורה המדויקת ביותר את כל הריחות שבמשקה אל האף שלנו מבלי לאבד דבר לאוויר שמסביב.

3. למהול עם מים

אחוז האלכוהול הגבוה במשקאות עם שיעור הגבוה מ-40% רק מפריע לטעימה ולהרחה; האלכוהול משתלט על שאר הריחות והטעמים ומה שאנו חווים זה בעיקר צריבה באף ושריפה בגרון. מסיבה זו, בטעימה מקצועית תמיד מוסיפים מים למשקה כדי להוריד את שיעור האלכוהול הגבוה. בטעימות מקצועיות, מוסיפים מים (בטמפרטורת החדר) עד שאחוז האלכוהול יורד לשיעור של 25–30 אחוז (יחס של כמעט 1:1 בין תוספת המים למשקה שבכוס).

כאשר בקבוק וויסקי או קוניאק מכילים 40 אחוז אלכוהול, חשוב לזכור כי 60 האחוז הנותרים הם מים. תוספת מים מורידה את אחוזי האלכוהול בלבד, מבלי לשנות את אופיו של המשקה שבלאו הכי מכיל כמות גדולה של מים.

בנוסף להורדת אחוז האלכוהול, תוספת מים לוויסקי משחררת ריחות רבים מהמשקה אל חלל הכוס, ומשם אל אפינו. הסקוטים אוהבים להשוות את ריחו של הוויסקי לאחר שהוספנו לו מים לריח האוויר הרענן והאדמה המתעוררת לאחר הגשם הראשון.

דילול עם מים, הרחה ושימוש בכוס טעימה נכונה הם שלושת עמודי התווך של כל טעימה מקצועית, בין אם של וויסקי, קוניאק, וודקה או כל משקה אחר עם 40 אחוז אלכוהול. הקפדה על שלוש הנקודות הללו תאפשר לנו להריח ולהכיר כל משקה אלכוהולי בצורה המדויקת והאינטימית ביותר.

ובבית – איש הישר בעיניו יעשה
עד כאן הכול טוב ויפה, אך כאן מסתיים לו הפרק המקצועי, וברשותכם נעבור לשלב הבילוי והכיף. אם בטעימה מקצועית ישנם חוקים ברורים כיצד היא צריכה להתבצע, כאשר אנו באים ליהנות, אין חוקים – איש הישר בעיניו יעשה. פשוט וקל – כל אחד ומה שהוא אוהב. בעולם שבו אין נכון ולא נכון, וקשה למצוא אמת אחת, מה שנכון הוא מה שמתאים ואיך שטעים, ומה שמאפשר לכל אחד ליהנות מהוויסקי שלו בדרכו שלו – וזה כל הסיפור.

אז בקיץ הקרוב אל תפחדו להוסיף לוויסקי שלכם קרח. הרבה קרח.

בחור מזוקן מריח כוס וויסקי שאוחז בידו

בתמונה בחור עם זקן אוחז כוס וויסקי ומריח אותו. צילום: Shutterstock

ולפני שהולכים: מילה על וויסקי יפני עם הרבה מים
מיזוארי ((Mizuwari, בתרגום חופשי מיפנית הוא וויסקי עם מים. הדרך הפופולרית ביפן ליהנות מוויסקי היא בכוס גבוהה שמלאה בקרח עד הסוף, עליה מוזגים מנה של וויסקי יפני ולקינוח מכסים במים עד לשפת הכוס.

על פניו, מדובר בדרך מוזרה לשתות וויסקי, אך אם מתגברים על ההתנגדות הראשונה, מבינים כי היפנים בהחלט יודעים מה הם עושים; בטעימה ראשונה אכן חוויה שונה ולא מוכרת, אך עם מעט פתיחות ואמונה אפשר בהחלט להתחבר למשקה ולחוות את הוויסקי מכיוון שונה ומרענן.

אהבתם? שתפו!