חגיגה של ויסקי סינגל מאלט! - Duty Free Blog

חגיגה של ויסקי סינגל מאלט!

סינגל מאלט זוכה לפופולריות גואה בקרב חובבי וויסקי מכל הסיבות הנכונות ובעיקר כי הוא מעניק אפשרות לטעום באופן חד ומדויק את תבנית נוף מולדתה של המזקקות הסקוטיות. האי איילה (Islay), ההיילנדס, הספייסייד, האי ג'ורה (Jura) – כל איזור בסקוטלנד מתגאה, בדיוק כמו ביין, בשעורה שמנפקת תזקיקים בטעם שונה וייחודי. עד ה-3.2.20 מתקיימת בדיוטי פרי מכירה מיוחדת שחוגגת את טעמי הסינגל מאלטים. במסגרת המכירה, מוצעים הסינגלים - ב-25% הנחה.

הזדמנות מעולה להתוודע לטעמים חדשים ופחות מוכרים שמענג ללגום בימי חורף סגריריים, עם מעט מים או קוביה-שתיים של קרח.

אז מי אתה, סינגל מאלט?

כאמור, סינגל מאלט הוא תזקיק ויסקי שמקורו בתוצר של מזקקה אחד בלבד – וזאת בשונה מוויסקי בלנדד, שהוא ממסך של עשרות תזקיקים שונים. במילים אחרות: בעוד שוויסקי בלנדד מערבב בין תזקיקים שונים לכדי תוצאה הרמונית ומאוזנת, שלם שאמור לעלות על חלקיו – הסינגל מאלט הוא סינגל אוריג'ין: שיר הלל למוצאו ותזקיק ממקור יחידני בו מודגש הייחוד הארומטי של המחוז בו זוקק.

הפופולריות שלו לא ברורה מאליה. עד לפני 55 שנים לא היה ניתן למצוא בקבוקי סינגל מאלט מחוץ לסקוטלנד – לא מכיוון שלא היו בנמצא, אלא בשל היעדר ביקוש, שכן במשך קרוב ל-200 שנה, ייחודם של משקאות עלית אלכוהוליים בא לידי ביטוי במגוון המסחרר של המרכיבים שהכיל כל בקבוק – וסינגל מאלט הוא בדיוק ההפך.

מ-1830, אז הומצא הזיקוק הרציף (תהליך הייצור המודרני של הוויסקי) ובמשך קרוב ל-150 שנה, בדומה לקוניאק ושמפניה, גם בתחום הוויסקי מלכו בכיפה הבתים הגדולים שיצרו משקאות מעורבבים.

כל זה השתנה בשנת 1963, כשמזקקת גלנפידיך המיתולוגית החלה לשווק לראשונה ברחבי העולם סינגל מאלט שזכה לפופולריות מפתיעה ויוצאת דופן – ומכאן הכל היסטוריה.

סינגל מאלטים מומלצים – כולם בפחות מ-75$ לרגל חודש החגיגות – שאפשר למצוא בדיוטי

גלנפידיך – Glenfiddich IPA Scotch Whisky 43% 700 ML מחיר (לפני הטבה): 54.9$

גלנפידיך הוא מותג סינגל מאלט אהוב ומוערך, אחד משלושת היצרנים הגדולים בסקוטלנד. המהדורה המיוחדת הזו הושקה לא מזמן בשיתוף עם מבשלת בירת הקראפט השכנה למזקקה, ספייסייד.

חביות הוויסקי של גלנפידיך נשלחות לאחר שימוש אל המבשלה, שם מתיישנת בהן בירת IPA למשך חודש (אגב – שווה לחפש את הבירות פה אם אתם טסים לאנגליה). החביות חוזרות בתום אותו חודש למזקקה, שם מתיישן בהן ויסקי שסופג מהן את טעמי הבירה.

התוצאה: ויסקי מתקתק ולא שגרתי – ובמחיר מעולה.

 

Glenlivet The Master Distiller's Reserve 40% 1L מחיר (לפני הטבה): 69.9$

סינגל מאלט מבית גלנליווט שבאיזור ספייסייד, גם הוא בלעדי לדיוטי פרי. תוצר שנולד משילוב של ויסקי משלוש סוגי חביות שונות: אלון מסורתית, ברבן אמריקאי וחבית שרי ספרדי. מוצלח ושווה לגימה (המחיר – לבקבוק ליטר).

ויסקי גלנליווט Glenlivet The Master Distiller's Reserve 40%

לגאבולין –  Lagavulin 10yo 43% 70cl. מחיר (לפני הטבה): 64.9$

אחד מיצרני הוויסקי האהובים בישראל מגיע מחבל איילה (Islay) – איזור שנודע בתזקיקים המעושנים שלו, שנהנים מטעם מיוחד בזכות אדמת הכבול של האי. הוויסקי הזה של לגאבולין, נוצר כמהדורה מיוחדת ובלעדית לחנויות דיוטי פרי ברחבי העולם – אחת מהן היא ג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי כמובן.

הוא הושק בסתיו והראשון שנוצר על ידי מאסטר דיסטלר חדש שהגיע ללגאבולין – קולין גורדון. הוויסקי יושן בחביות ששימשו קודם לכן חביות וויסקי ברבן אמריקאי והתוצאה בהתאם, עוצמתית במיוחד ועם ניחוחות וניל שמקורן ביישון.

לגאבולין 10

גלן גרנט – Glen Grant, Single Malt Scotch Whisky 10y 40% 1 L. מחיר (לפני הטבה): 44.90$

גלנגרנט הוא סינגל מאלט מאיזור ספייסייד בסקוטלנד – קל יחסית בטעמו, כמו שמעיד גם צבעו הבהיר.

"גלן גרנט 10" נולד אחרי 10 שנות יישון כמו ששמו מעיד ובזיקוק מוקפד במיוחד. בתהליך מושקעים משאבים רבים דווקא באיכות אדי המים שמשמשים לזיקוק. התוצאה: משקה רענן במיוחד, עם ארומות אגוזיות וקלויות.

ההטבה ניתנת על וויסקי סינגל מאלט, מהפריטים המסומנים במדבקת המבצע. אין כפל מבצעים והטבות. מכירת אלכוהול מותרת מעל גיל 18

אהבתם? שתפו!