חגיגה של ויסקי סינגל מאלט! - Duty Free Blog

חגיגה של ויסקי סינגל מאלט!

סינגל מאלט זוכה לפופולריות גואה בקרב חובבי וויסקי מכל הסיבות הנכונות ובעיקר כי הוא מעניק אפשרות לטעום באופן חד ומדויק את תבנית נוף מולדתה של המזקקות הסקוטיות. האי איילה (Islay), ההיילנדס, הספייסייד, האי ג'ורה (Jura) – כל איזור בסקוטלנד מתגאה, בדיוק כמו ביין, בשעורה שמנפקת תזקיקים בטעם שונה וייחודי. עד ה-11.2.19 מתקיימת בדיוטי פרי מכירה מיוחדת שחוגגת את טעמי הסינגל מאלטים. במסגרת המכירה, מוצעים הסינגלים - ב-25% הנחה.

הזדמנות מעולה להתוודע לטעמים חדשים ופחות מוכרים שמענג ללגום בימי חורף סגריריים, עם מעט מים או קוביה-שתיים של קרח.

אז מי אתה, סינגל מאלט?

כאמור, סינגל מאלט הוא תזקיק ויסקי שמקורו בתוצר של מזקקה אחד בלבד – וזאת בשונה מוויסקי בלנדד, שהוא ממסך של עשרות תזקיקים שונים. במילים אחרות: בעוד שוויסקי בלנדד מערבב בין תזקיקים שונים לכדי תוצאה הרמונית ומאוזנת, שלם שאמור לעלות על חלקיו – הסינגל מאלט הוא סינגל אוריג'ין: שיר הלל למוצאו ותזקיק ממקור יחידני בו מודגש הייחוד הארומטי של המחוז בו זוקק.

הפופולריות שלו לא ברורה מאליה. עד לפני 55 שנים לא היה ניתן למצוא בקבוקי סינגל מאלט מחוץ לסקוטלנד – לא מכיוון שלא היו בנמצא, אלא בשל היעדר ביקוש, שכן במשך קרוב ל-200 שנה, ייחודם של משקאות עלית אלכוהוליים בא לידי ביטוי במגוון המסחרר של המרכיבים שהכיל כל בקבוק – וסינגל מאלט הוא בדיוק ההפך.

מ-1830, אז הומצא הזיקוק הרציף (תהליך הייצור המודרני של הוויסקי) ובמשך קרוב ל-150 שנה, בדומה לקוניאק ושמפניה, גם בתחום הוויסקי מלכו בכיפה הבתים הגדולים שיצרו משקאות מעורבבים.

כל זה השתנה בשנת 1963, כשמזקקת גלנפידיך המיתולוגית החלה לשווק לראשונה ברחבי העולם סינגל מאלט שזכה לפופולריות מפתיעה ויוצאת דופן – ומכאן הכל היסטוריה.

סינגל מאלטים מומלצים – כולם בפחות מ-75$ לרגל חודש החגיגות – שאפשר למצוא בדיוטי

גלנפידיך – Glenfiddich IPA Scotch Whisky 43% 700 ML מחיר (לפני הנחה): 59.9$

גלנפידיך הוא מותג סינגל מאלט אהוב ומוערך, אחד משלושת היצרנים הגדולים בסקוטלנד. המהדורה המיוחדת הזו הושקה לא מזמן בשיתוף עם מבשלת בירת הקראפט השכנה למזקקה, ספייסייד.

חביות הוויסקי של גלנפידיך נשלחות לאחר שימוש אל המבשלה, שם מתיישנת בהן בירת IPA למשך חודש (אגב – שווה לחפש את הבירות פה אם אתם טסים לאנגליה). החביות חוזרות בתום אותו חודש למזקקה, שם מתיישן בהן ויסקי שסופג מהן את טעמי הבירה.

התוצאה: ויסקי מתקתק ולא שגרתי – ובמחיר מעולה.

 

Glenlivet The Master Distiller's Reserve Solera Vatted 40% 1L מחיר (לפני הנחה): 89.9$

סינגל מאלט מבית גלנליווט שבאיזור ספייסייד, גם הוא בלעדי לדיוטי פרי. תוצר שנולד משילוב של ויסקי משלוש סוגי חביות שונות: אלון מסורתית, ברבן אמריקאי וחבית שרי ספרדי. מוצלח ושווה לגימה (המחיר – לבקבוק ליטר).

ויסקי גלנליווט Master Distiller's Reserve Solera Vatted

סטרת'איילה: Strathisla Pure Malt Scotch Whisky 43% 1 Liter. מחיר (לפני הנחה): 59.90$

מזקקת סטראת'איילה היא יצרנית הוויסקי העתיקה בצפון סקוטלנד ומהראשונות לעשות כן בהיילנדס. היא הוקמה באמצע המאה ה-18 ונקנתה בשנות החמישים של המאה הקודמת על ידי שיבאס ריגל. מאז נחשבים הסינגל מאלטים של סטראת'איילה למרכיב מפתח בתערובות הוויסקי השונות של שיבאס – "The Heart and Soul of Chivas", כמו שקוראים להם שם.

המזקקה גם מנפקת את הסינגל מאלט הנחשב שלה באופן ישיר "סטראת'איילה 12" (מיושן 12 שנים) שנמכר בג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי. המעיין ממנו שואבים מים לצורך הכנת המאלט שבבסיס הוויסקי עתיר סידן וממוקם באיזור בו אין את אדמת הכבול שמעניקה לוויסקים כה רבים טעם מעושן. התוצאה – וויסקי בטעם עשיר מאד, הרמוני ופירותי שכיף לשתות על קרח. אחלה וויסקי להתוודע דרכו בצורה שונה ויחודית לזווית מסעירה של אחד הבלנדד וויסקים המוערכים והנמכרים בעולם.

סינגל מאלט ויסקי סטראת'איילה Pure Malt Scotch Whisky

טומאטין: Tomatin 15 yo 46% 70c מחיר (לפני הנחה): 65.9$

טומאטין היא אחת המזקקות הגבוהות בסקוטלנד שהוקמה לפני 125 באיזור הגבעות הנישאות שבמרכז בחבל.  טומאטין 15, כמו שאר הסינגל מאלטים של המזזקה הזו, הוא וויסקי עדין ואלגנטי זוכה פרסים. הטעמים כאן יקסמו למי שאוהב ברבן – הוויסקי האמריקאי והמעט מתקתק – שכן הוויסקי של טומאטין יושן 15 שנים בחביות האלון האמריקאי המפורסמות – ובאופן בלעדי.

הטעמים של טומאטין 15 כנגזרת מכך הם מתקתקים ופירותיים, עם ארומות שמזכירות טופי ווניל. יופי של וויסקי – ולא שגרתי בכלל! – עם תג מחיר מעולה.

ויסקי טומאטין 15

ההטבה ניתנת על וויסקי סינגל מאלט, מהפריטים המסומנים במדבקת המבצע. אין כפל מבצעים והטבות. מכירת אלכוהול מותרת מעל גיל 18

אהבתם? שתפו!