ויסקי או קוניאק? - Duty Free Blog

ויסקי או קוניאק?

 

 בשני מקומות לחופי האוקיינוס האטלנטי, אחד קריר והשני קר מאד, שני משקאות מזוקקים לכדי נוזל אלכוהולי שקוף וטהור.

בתום הזיקוק, המשקאות מועברים לאחר כבוד לשהייה ארוכה בחבית, בה יחשבו טוב-טוב על החיים במשך כמה שנים – לעיתים גם עשורים. בחביות יתפסו שיזוף קרמלי. צבעם יעמיק טעמם המחוספס יתעדן ויהפוך למורכב יותר,  בעיקר  הודות לאינטרקציה הארוכה עם העץ והשרייה בחבית.

אחד מבין השניים היה המלך הבלתי מעורער של ארון המשקאות עד לפני שלושת רבעי מאה. השני הוא הקיסר החדש והצבעוני של ארון המשקאות.

לא את הקוניאק – ברנדי צרפתי ממחוז קוניאק שליד בורדו ולא את הוויסקי הסקוטי – יש צורך להציג לחובבי משקאות. אבל האם חובבי המשקאות יוכלו להבדיל ביניהם באופן מובהק בטעימה עיוורת?

לכאורה ברור שכן. וויסקי מזוקק מחיטה ובשיטה ייחודית, קוניאק – כנ"ל, הגם שמענבים. הבדל מהותי מצד אחד.

מאידך – בעידן שגם מייצרים וודקה נהדרת גם מענבים (ולא רק מחיטה או מתפוחי אדמה) – אין עוררין שהשהות הארוכה עד מאד בחבית משפיעה יותר מכל הטעם. בנוסף, הגימורים החלקים של סוגי הוויסקי השונים (פינישים, כפי שמכונים באופן מקצועי) גם הם תורמים לדמיון בין שני המשקאות הכה שונים. יותר מזה – כל אחד מהמשקאות שואב השראה מרעהו בשנים האחרונות – הוויסקי מנסה להיות חלק יותר בדומה לקוניאק, ואילו הקוניאק מבקש שתשתו אותו, רחמנא ליצלן, בבא, בכוסית צ'ייסר לצד בירה. נו, כמו וויסקי.

כדי לעמוד על ההבדלים, נפגשנו, 2 בנים ו-2 בנות, בערב קריר אחד על מנת לנסות ולהשוות בין 3 סוגי קוניאק ו-2 סוגי וויסקי שנמכרים בפסטיבל הסינגל המאלט של הג'יימס ריצ'רדסון דיוטי פרי. כולם נמכרים בחנות בלעדי – וכדאי לחפש אותם בין המדפים עתירי המשקאות בפעם הבאה שאתם כאן.

1. קאוולאן – Kavalan Single Malt Whisky 40%0.7l
התחלנו עם מה שהיה בדיעבד במשקה שהיה הקל ביותר לזיהוי ברור . קאוולאן הוא ויסקי סינגל מאלט טאיוואני שנחשב – ובצדק – לכוכב עולה בקטגוריית הפרימיום העולמית.

הניחוחות הפרחוניים שלו בכוס – אחת מאיתנו טענה שריחו מזכיר לה סיגליות, למשל – מפתיעים בטעימה עיוורת.  האלכוהוליות מעודנת והניחוחות המעושנים, שיש חובבי ויסקי רבים בישראל שתרים אחריהם – הורגשו על ידי הטועמים.

בתמונה: וויסקי מבית קאוולאן . צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק וויסקי קאוולאן על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

לסיכום, הם קבעו: משקה מעניין ושונה, ואף על פי כן – ויסקי בכל רמ"ח איבריו. ואפילו טעים מאד.

2. רמי מרטן  Remy Martin Cognac Prime 16 1 Liter 40% 
רמי מרטן הוא אחד מבתי הקוניאק הפופולריים בישראל. את הגרסה הייחודית הזו שלו – "מרתף חביות 16" – מוכרים באופן בלעדי בג׳יימס ריצ׳רדסון דיוטי פרי. מקורה, כמו שמעיד שמה, במרתף החביות מספר 16 של הבית, שלקוניאקים שלו, נטען על ידי בית הקוניאק, טעם ייחודי ויוצא דופן.

זהו משקה עם טעם מודגש של עץ, שמעיד על תקופת התיישנות ארוכה יחסית בחבית. המתיקות שמוכרת מסוגי קוניאק צעירים (פחות מ-10 שנות יישון) כמעט ולא נוכחת כאן.

בתמונה: בקבוק מבית רמי מרטין במהדורה ייחודית. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק רמי מרטין מהודרה מיוחדת על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

לא פלא , אם כך, שאחרי תמימות הדעים בנוגע לוויסקי הטאיווני, כאן החל דיון האם מדובר בוויסקי חלק מאד או בקוניאק מורכב ושונה. קוניאק, הוחלט לבסוף על ידי פאנל הטועמים. ובצדק. קוניאק שונה, במחיר מצוין (69$) שיענג גם חובבי ויסקי מושבעים.

3.  גלנפידיך – Glenfiddich Select cask Collection Whisky 1 Liter
גלנפידיך היא אחת המזקקות המוערכות בסקוטלנד, שהייתה גם מהראשונות להציע סינגל מאלט לפני מספר עשורים (אז נשלט השוק באופן בלעדי על ידי מותגי בלנדד ויסקי, שבשונה ממזקקות הסינגל, מערבבים תזקיקים ממספר מזקקות למשקה אחד).

סלקט קאסק, כשמו כן הוא – ויסקי בלעדי לדיוטי פרי מחביות נבחרות של גלנפידיך.  משקה חלק מאד ורך. "מאד עדין ומיוחד. יש סיכוי שזה קוניאק?", שאל הצעיר שבחבורה, חייל משוחרר שזו הייתה לו טעימת סינגל מאלטים ראשונה. לא, אמרו לו שאר החברים; מי ששתה כוסית או שתיים בחייו ידע לזהות שהטעם המודגש והחתימה הייחודית היא של ויסקי.

חלק, מצוין. אבל בבירור ויסקי. כיף.

בתמונה: וויסקי גלפידיך סלקט קאסק. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק וויסקי גלנפידיך סלקט קאסק לצד אריזתו על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

4. מרטל VS Fine Champagne
בטעימה עיוורת, הקוניאק הצעיר ביותר של מרטל היה, בדומה לוויסקי קאוולאן, כל כך אופייני לקטגוריה שלו שלא ניתן היה לטעות בזהותו.

ועדיין, המתיקות שמוכרת מסוגי קוניאק צעירים אחרים מעושנת כאן מאד והוא ניחן בחספוס קל שנעם לחובבי הוויסקי שבינינו. ״משקה גברי מאד שרחוק מאד מהקוניאק שמוכרים בצ׳ייסרים. יופי של דרינק״, אמרה רחל, סלקטורית במועדוני לילה תל אביביים.

"מאד מפתיע ושובר מוסכמות וסטיגמות למי שלא מכיר קוניאק. זהו משקה שלדעתי אפשר גם לשתות אפילו בבר, עם קוביית קרח. בהחלט משקה שהייתי שוקל לקנות הביתה", אמר אחד הטועמים. רשמנו לפנינו.

בתמונה: בקבוק קוניאק מרטל. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק קוניאק מבית מרטל לצד אריזתו על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

5. פוסיני קוניאק – Fussingy borderie cognac – 1 lt 
ההפתעה של הטעימה הגיעה בכוס האחרונה שטעמנו. תמימות הדייל בנוגע למשקה העדין, עם הניחוח המעושן הייתה אחידה. ״ויסקי עדין מאד שמראה כמה מושפעת התעשייה בסקוטלנד מקוניאק״, קבע רז, חובב הוויסקי.

בתמונה: קוניאק פוסיני המסוקר בכתבה. צילום: יחסי ציבור

בתמונה: בקבוק קוניאק פוסיני על רקע לבן. צילום: יחסי ציבור

מה רבה הייתה תדהמתם כשהתחוור להם שמדובר בקוניאק  מיצרן הבוטיק הקטן והייחודי פוסיני.  ״בחיים לא הייתי מנחשת״, מלמלה רחל חובבת הוויסקי במבוכה. ״תמזוג לי עוד בבקשה״.   תמורה מעולה לכסף (80$) שאפשר, אם התמזל מזלכם למצוא מדי פעם גם במבצעים בדיוטי פרי.

 

אהבתם? שתפו!